Serbest Kürsü
    
     Gezilerimiz

     Spor Faaliyetlerimiz

     Fen ve Teknoloji

     İngilizce

     Etkinliklerimiz

     Röportaj     Resimlerimiz

     Şiirlerimiz
 


  

 
ATV'YE GİTTTİK

ayatınızda hiç ATV’ye gittiniz mi? Ben gittim. İsterseniz ATV haber merkezinde gördüklerimi sizinle paylaşayım. Tarih 12 Ocak 20067, günlerden Cuma. İçinde benim de olduğum okulumuzun basın kulübü olarak ATV binasına gittik. Oraya ayak bastığımda çok heyecanlıydım. Çünkü ilk kez bir televizyon kanalını ziyaret edecektim. Orada bizi halkla ilişkiler sorumlusu Gülçin Hn. karşıladı. Ona bu gezimizi düzenlememizde bize yardımcı olduğu için getirdiğimiz çiçeği sunduk. Bizi her akşam Tv’den izlediğimiz ve hep merak ettiğimiz haber stüdyosuna soktu. Orada kendimizi bir canlı yayının içinde gibi hissettik. Daha sonra bize gezimizde eşlik edecek ve sorularımıza cevap verecek olan Deniz Bey bize katıldı. Bize stüdyodaki kameraları, ışık düzenini ve mikrofonları tanıttı. Daha sonra haberin yönetildiği, ses ve resimlerin düzenlendiği reji odasına çıktık. Bir görüntünün ve sesin ekrana nasıl yansıdığını gördük. Tabi bu görüntüleri ve haberleri hazırlayan kişilerle de tanışmamız gerekiyordu. Ve haber dairesine gectik. Bilgisayarlarının başında çalışan bir sürü muhabir ve çekimden dönen veya çekime giden kameramanlarla karşılaştık. Aralarından her gün tv’de izlediğimiz Barı Çimen ile fotoğraf çektirdik. Ve hepsine teşekkür ederek oradan ayrıldık. ATV’ye gitmek ve orada vakit geçirmek çok keyifliydi. Hem eğlendik hem de sorularımıza yanıt aldık. İşte söyleşimizden bir kesit:

Merve KAFAR: “Siz haberin hangi aşamasında yer alıyorsunuz?”

Deniz GÜLŞEN: “Ben ATV haber dairesinde haber prodüktörü olarak çalışıyorum. Yani gelen haberleri seçip düzenleme işiyle uğraşıyorum.”

Kadir MIZRAK: “Gerçek bir haberci için ‘Haber’ nedir?”

Deniz GÜLŞEN: “Haber her şeydir. Sokakta olabilecek bi kaza da haberdir, Ankara’dan gelecek bir açıklama da. Haber hayatın ta kendisidir aslında.”

Burcu GÜZGEN: “Haber hazırlarken duyum alıp mı haber yerine ulaşıyorsunuz yoksa tesadüfen mi orada bulunuyor oluyorsunuz?”

Deniz GÜLŞEN: “Her ikisi de olabiliyor. Günlük haber olarak elimize bir sürü haber geçiyor, ancak biz uygun olan haberleri ekrana taşıyoruz.”

Sude ELDEM: “Günde kaç saat çalışıyorsunuz?”

Deniz GÜLŞEN: “Günde en az on saat çalışıyoruz.”

Rüzgar PALUCH: “Bir haber hazırlarken toplum üzerindeki etkisini de hesaplıyor musunuz?”

Deniz GÜLŞEN: “Tabi ki hesaplıyoruz. Böyle haberleri yayınlamak zorunda kaldığımızda toplumun etkilenebileceği görüntüleri mozaikli olarak yayınlıyoruz.”

Gizem BAHADIRLI: “Haberciliği seçmenizin sebebi nedir? ”

Deniz GÜLŞEN: “Tek bir sebebim var, sevmek.”

Burcu KESGİN: “Bazı haberler ilgili kişiler tarafından yalanlanıyor. Bunun nedeni haber kaynaklarının yanlı olması mı yoksa kişilerin doğruyu söylemek istememesi mi?”

Deniz GÜLŞEN: “ Bu değişebiliyor. Bir gazetecinin haberinin doğru olduğunu kanıtlayabilmesi için en az iki şahide ihtiyacı var. Bazen gazeteciler buna önem vermeyip direk haber yapabiliyor.”

Eren DİNİZ: “Haber bültenlerinde kamera şakalarının ve hayvanlar aleminin yer almasını doğru buluyor musunuz?”

Deniz GÜLŞEN: “Aslında doğru değil ama haber olmayınca yabancı haber kanalları bile aynı görüntüleri yayınlayabiliyor.”

 

Bertan ERMAN    5 A