"ŞAİR EVLENMESİ" İLE DÜNYA TİYATRO GÜNÜ'NÜ KUTLADIK

asım 1839 tarihinde ilan edilen Tanzimat Fermanı ile birçok alanda yenilikler yapılmasına izin verilmişti. Edebiyat da yeniliklerin yapılmasına izin verilen alanlardandı. İşte bu izinle birlite Tanzimat Dönemi Sanatçısı Şinasi, batıda olan bizde olmayan pek çok ilki edebiyatımıza taşımıştır. Şinasi, bu yenilikleri yaparken asla taklitçi değildi; olması gerekenleri getirmek, uygulamak aracındaydı. Öyle de oldu. Şinasi, pek çok ilke imza atmıştır. Bugün kullandığımız noktalama işaretlerini edebiyatımıza getiren, ilk defa kullanan, ilk tiyatroyu yazan, ilk makaleyi yazan, ilk özel gazeteye çıkaran Şinasi'dir.

Türk edebiyatında yazılan ilk tiyatro eseri Şinasi'nin yazmış olduğu tek perdelik komedi olan Şair Evlenmesi'dir. Şair Evlenmesi, bir töre komedisidir. Görücü usulü ile evlenmenin sakıncalarını ve rüşvetin o dönemlerde de geçerli olduğunu işlemektedir. Şair Evlenmesi , yazılan ilk tiyatro eseri olmasına rağmen oynanan ilk tiyatro eseri Namık Kemal'in yazmış olduğu Vatan Yahut Silstre'dir.

Bizler de 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nü 7. sınıf öğrencilerimizin tümünün oynadığı Şair Evlenmesi'ni dramatize ederek kutladık.Öğrencilerimizle haftada sadece bir ders (40 dakika) olmak üzere bir dönem çalıştık. Önce görev dağılımını yaptık. Daha sonra akıllı tahtaya yansıttığımız sözleri okuyarak çalışmalara başladık. Kısa bir süre sonra sözlerin ezberlemeye başlandığını gördük. Sonrasında bu oyunun dramatize edilmiş şeklini bilgisayardan izledik. Oyuna kendimizden de bir şeyler ekledik. Zaman geçtikçe herkes rölünün kimliğine girmeye başladı. Zamanı geldi ve 27 Mart 2014 Perşembe günü yazılan ilk tiyatroyu, Şair Evlenmesi'ni okulumuza sunduk.

Bu çalışmalar ve sunum öğrencilerimizin yaratıcı güçlerini ortaya koymada, özgüvenlerini güçlendirmede tiyatro hakkında bilgilendirmede oldukça yararlıydı. Oyunun bittiği an, gelecek yıl 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde ne yaparız, konuşmaları başladı. Bu çalışmalar ve sunum sırasında pek çok öğrencinin tiyatroya özel yeteneği olduğunu fark ettim. Bu beni çok mutlu etti.