PENNY TASSONI İLE ÇOCUK GELİŞİMİ ÜZERİNE

Çocuk gelişimi ve öğretmen eğitimi uzmanı olan Penny Tassoni okulumuz öğretmenlerine dönem başında verdiği seminer her açıdan faydalı bir çalışma olarak belleklerimizde yer etmişti. Şimdi 2010-2011 Eğitim Öğretim yılının sonuna yaklaşırken Sn. Tassoni yeniden bizlerle birlikte oldu. Değerli velilerimiz ve öğretmen arkadaşlarımızın birlikte iştirak ettiği bu seminerde yine etkileyici oldu. İngiltere'de okul öncesi ve ilköğretim seviyesinde müfredat çalışması olan Tassoni, öğretmenler tarafından tüm dünyada faydanılılan ve çok satanlar listesinde uzun süre yer alan 30 dan fazla kitabında yazarıdır. Eğitim danışmanı, yazar ve eğitimci kimliği ile uluslar arası platformda tanınmış bir akademisyen olan Penny Tassoni İngiltere’de ve ingilizce konuşulan ülkelerdeki bir çok özel okulun da eğitim danışmanlığını yürütmektedir.

Velilerimiz ve öğretmenlerimize yoğun bir program hazırlayan Tassoni interaktif bir çalışma gerçekleştirdi. Çocuk gelişiminde ki aşamaları ve her farklı aşamada ki yaklaşım değişiklikleri ile başladığı eğitime öğrencilerden gelen geri bildirimlerin bilimsel yöntemlerle nasıl analiz edileceği konusu ile devam etti. Öğrencilerin bireysel farklılıklarının kolektif çalışmalarda nasıl zenginlik yarattığını ve bunu sınıf ortamında nasıl fırsata çevrildiği konusunda örnekler verdi. Eğitimin, felsefi ve doktoriner bakış açısı seviyesinden ele alıp gündelik pragmatik öneriler katmanına kadar indirgeyerek teori – pratik köprüsünün nasıl inşa edileceğini gösterdi.

Çocuklarımızın çalışma ortamı, günlük psikolojileri, sosyal ortamları gibi konuların eğitim sürecini nasıl etkilediği konusunda da örnekler veren Tassoni eğitim sürecinde oluşan problemlerin nasıl aşılabileceği ile ilgili basit önerilerini sıraladı. Öğrencilerimizin uyku zamanının özellikle erken çocukluk döneminde ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Öğretmenlerin öğrencileri düşünmeye yönlendirmek için yapılabilecekleri anlattı. Çocuklarımızın kendilerini tanıma süreçlerini nasıl geliştiğini buna olumlu katkıda bulunmak için nasıl bir paya sahip olduğumuzu hatırlattı.

Bizlerin sorularını da yanıtlayan Tassoni kendi yaşamından da örnekler sunarken bakış açımıza yeni boyutlar kazandırdı..