SCIENCE CUP 2016 FİNALİ İÇİN PRAG YOLCULUĞUMUZ BAŞLIYOR

u yıl Bilim Kulübü’nde ikinci ,üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri ile çalışmalar yaptık. Bu öğrencilerden kimi yeni öğrendikleri fen derslerini çok sevdiği için, kimi de daha bu dersi görmeden sadece bilime olan merakı nedeni ile bu kulüpteydi. İşte bu on beş kişilik minik bilim insanları büyük bir başarıya imza attı. Çek Cumhuriyeti Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Science Cup yarışmasında öğrencilerimiz ilkokul kategorisinde Türkiye birincisi oldular. 17, 18, 19 Haziran tarihlerinde Çek Cumhuriyeti’nde yapılacak finalde ülkelerini temsil edecekler.Öncelikle İstanbul’dan Prag’a uzanan bu başarı hikayesinin başına dönmek isterim. Aralık ayında öğrencilerime uluslararası bir bilim yarışmasına katılmak ister misiniz diye sorduğumda ışıltılı gözlerle beni soru yağmuruna tutmuşlardı. Takım adımızı Science Club koyup heyecan ile başvurumuzu yaptık. Ocak ayından mayıs ayına kadar süren yarışmada her ay bize verilecek proje görevlerini sabırsızlıkla bekledik. Ocak ayında takım maskotumuzu yaparak işe başladık ve sonra projeler için kolları sıvadık. Peki neler yaptı bu çocuklar? Hava Roketleri, Modern Cihazlar Kullanmadan İletişim Aracı Tasarlama, Domino Etkisi, Bilye Makinesi, Güvenlik Aracı Tuzak Tasarlama, Güneş Ocağı ve Arşimed Vidası öğrencilerimiz tarafından yapıldı.Yaptıkları bu çalışmalar her ay 3 sayfalık pdf dosyalarına yüklenip jüri değerlendirmesine sunuldu ve yaratıcılık, teori-araştırma ve pratik- proje kriterlerine göre jüri tarafından puanlandı. Toplamda 370 puan alarak Türkiye katılımcıları arasında birinci sıraya yerleştiler.

Bilime meraklı öğrencilerimizin şubat ayındaki “Modern Cihazlar Olmadan Uzaktan Haberleşme Yolları” konulu çalışmaları ve mart ayındaki “Güvenlik Araçları” konulu çalışmaları Türkiye katılımcıları arasında en beğenilen çalışmalar olarak seçildi. Aynı zamanda bu çalışmalar diğer ülkelerin de dahil olduğu projeler içinde sergilenmeye değer görülüp ,yarışma sitesinde yayımlandı.

Bu yarışma vesilesiyle çocuklar bilimde meraklı olmanın ve araştırmanın, başarının gizli anahtarı olduğunu öğrendiler ve bir proje çıkarırken disiplinli çalışmanın ve takım ruhunun ne derece önemli olduğunu anladılar.

 


Fen Bilimleri Öğretmeni
Meltem DENİZKUŞU