TRT'DE YAYINLANAN KISA FİLM ÇALIŞMAMIZ

kulumuz öğrencilerinden Simay Şen ve Caner Büyükelçi TRT’nin içinde bulunduğu bu yılki Çocuk Hakları Kongresi için 1. dakikalık bir kısa film hazırladılar. Haliç Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşen gösterim İstanbul Üniversitesi işbirliğinde ve Prof. Dr. Aydın Gülan’ın Kongre Başkanlığında düzenlendi. Öğrencilerimizin kısa filmleri ile katıldığı organizasyonda

düzenlenen panelde konuşma yaptılar. Milletvekillerine, bakanlara, Türkiye’ye çocuk hakları konusunda nasıl baktıklarını anlattılar.

Simay ve Caner’in kısa filmlerinde kendi sınıf arkadaşları da rol alarak onları yalnız bırakmadılar. Simay filminde “Çocuk Hakları Sözleşmesinin 16. Maddesinden faydalandığını” söyledi. Bu sözleşme maddesinde çocuğun onurunun kırılmaması gerektiği ve kişisel bilgilerinin gizli kalması gerektiğini söylüyor. “Benim mektubum” ismini taşıyan filmde genç bir kızın yazdığı mektubun kardeşi tarafından okunarak özel hayatına müdahale edilmesi konu alıyor. Filmin arka planında eğlenceli vakit geçiren Simay ve arkadaşları aynı zamanda disiplinli bir çalışmanın sonucu olarak Çocuk Hakları Konresinde filminin yayınlanmasına hak kazandı.
 
Caner Küçükelçi’nin filiminde ise her çocuğun korunma ve bakım hakkının olduğundan yola çıkarak “bakar mısınız” adlı filimi çekti. Filmde genç bir sokak çocuğunu canlandıran Caner parkta oynayan çocukların aileleri ile olan diyaloglarına içsel bir bakış açısı getiriyor. Bu duygu yüklü filmin kamera arkasında yine eğilenceli bir set ortamı yaşadılar. Caner filmin senaryosunu oluştururken sahneleri önce resim olarak kağıda çizdi böylece bir yönetmen olarak oyuncuları yönlendirmekte daha etkin olmayı başardı.

(Caner ve Simay’ın dilmleri TRT’de “Bir dakika bir dünya” isimli programda backstage’leri ve röportajları ile birlikte yayınlandı. )