ÖZEL İSTANBUL KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ İNGİLTERE'DE

Okulumuz İngilizce Bölümü olarak öğrencilerimizin İngilizce bilgisini arttırmak amacıyla bir lisanın sadece okul sınırları içersin de öğrenilemeyeceğinin bilinciyle çeşitli uluslararası faaliyetlere öğrencilerimizin katılımını sağlamaktayız (OWYP organizasyonu üyeliği, İngilizce müzikal performansı, Cambridge Üniversitesi Dil sınavları). Kendi lisanımızdan da gözlemleyeceğimiz gibi diller sürekli gelişmekte, yenilenmekte ve değişime uğramaktadır. Bir ülkenin kültürü, o ülkede yaşanan güncel olaylar, sosyo ekonomik faaliyetleri o ülkenin lisanına yansımakta ve dili geliştirmektedir. Her geçen gün ülkelerin lisan dağarcığına yeni kelimeler, yeni deyimler eklenmesi sonucu yabancı lisanı sadece ders kitaplarından öğrenmeye çalışmak yeterli olmamaktadır. İngilizce öğretmeni olmama, İngiltere lisansüstü öğrenim görmeme rağmen sürekli İngilizce yeni çıkan romanlar okuyarak, televizyonda yabancı kanallar izleyerek lisanımı güncel tutmaya çalışmaktayım. Yabancı lisanımızı geliştirmek , konuşma becerilerimizi arttırmak için o ükede yaşamak, insanlarıyla iletişim kurmak, kültürünü, alışkanlıklarını, güncel hayatlarını tanımak, ders sıralarında öğrendiklerimizi pratiğe döküp kendimizi ifade etmeye çalışmak, kısacası o lisanı yaşamak çok önemlidir. Bu imkanı öğrencilerimize sağlamak amacıyla bu sene uzun süren araştırmalarımız sonunda İngiltere de Embassy grubunun yurt dışı yaz okulu programını seçtik.

19 Haziran- 3 Temmuz tarihleri arasında okulumuzdan 10 kişilik bir öğrenci grubu, İngilizce öğretmenleri eşliğinde Londra ya 20 dakika mesafede Surrey bölgesinde bulunan University of London Kingswood College kampüsünde Yaz Okulu programına katıldı.
 
15 gün süren yaz okulu programı hafta içi yarım profesyonel öğretmenler tarafından verilen İngilizce dersleri, yarım günlük yakın çevre şehir turları, hafta sonu tam günlük geziler, kampus içi spor va sanat faaliyetleri, akşam düzenlenen yarışmalar ve partiler ile dolu dolu geçti.

Öğrencilerimiz çeşitli ülkelerden gelen, İspanya, Vietnam, Portekiz, Kazkistan, Rusya, İtalya gibi çeşitli ülkelerden gelen yaşıtlarıyla arkadaşlık kurdular ve rugby, tenis, Quiz Show, Pirate Show, Karaoke, Beach party gibi faaliyetlere katılarak hem İngilizce konuşma becerilerini arttırdılar hem de çok eğlenceli vakit geçirdiler.
 
Gezilerimiz Henley on Thames tekne gezisi, Thorpe Park, Brighton, Windsor Castle, (Londra turu: London Eye, Madamme Toussaeu Museum, Science Museum, Natural History Museum Covent Garden, St James Castle)Guilford, Staines, Reading Museum, gibi hem eğlenceli hem de kültürel açıdan bilgilendirici oldu.

Londra ya düzenlediğimiz ek gezimiz de de bu sene müzikal performansı olarak seçtiğimiz The Lion King müzikalini Lyceum Theatre da canlı olarak izledik. Kendi sahne performansımız için son derece faydalı bilgiler ve malzemeler edindik.

Yurt dışi yaz okulu sadece akademik açıdan değil, kültürel açıdan da öğrencilerimize çok şey kattığına inanmaktayım.
Öğrencilerim ilk defa ailelerinden ayrı olarak seyahat ettiler, genellikle ailelerin üstlendiği kişisel bakım, temizlik, beslenme gibi işlevleri kendi başlarına yaptılar ki bu da onlara büyük bir özgüven sağladı.

Çamaşırhanede kendi çamaşırlarını makinelerde yıkadılar, yemekleri ni kendileri seçtiler, gezilere uygun kıyafetlerini ayarladılar,eşyalarını, oda anahtarlarını kaybettiklerinde Kayıp ofisi, danışma gibi ilgili yerlere müracaat ederek buldular, valizlerini kendileri toplayıp, okulda katılacakları programlara kendileri seçip kaydoldular.

Şehir turlarında grup ile birlikte hareket etme, belirlenen saatte belirlenen yerlerde bulunma, tren, metro gibi ulaşım araçlarında seyahat etme becerisini kazanma, alışveriş etme, yemek sipariş etme gibi sayısız kazanımlar elde ettiler. Akademik açıdan İngilizce kurs programı sonucunda aldıkları karnelerde öğrencilerimizin başarıları bir İngilizce Öğretmeni olarak ben çok gururlandırdı. Bunun yanı sıra yaz okulu görevlileri tarafından en iyi İngilizce konuşan ve en uyumlu grup olarak seçilmemiz, rehbelerin bizim grubumuza rehberlik etmek için yarışmaları da çok sevindirici idi.

Okulumuzun İngiltere Yaz Okulu projesi eğitim, öğretim, genel kültür, öğrencikişisel gelişimi açısından çok faydalı oldu, bu deneyimi tüm öğrencilerimize de kazandırmak için gelecek seneler de de bu faaliyeti gerçekleştirmeyi planlamaktayız.