GÜLE GÜLE YAVRULARIM

ek çok anılarla dolu beraberliğimizin sonuna geldik. Sizleri bugünkü tertemiz duygularınız, gülen gözleriniz, sımsıcak sevginizle anımsayacağım.
Güzel yavrularım, artık yollarımız ayrılıyor. Zaman bir su misali hızla akıp geçiyor. Öğretmenleriniz olarak bizler öğretmenlik görevlerimizin dışında anne gibi, baba gibi, abla ve ağabey gibi olmaya, gideceğiniz o uzun ve zor hayat yolunda işinize yarayacak, başarılı olmanızı, becerikli olmanızı, mutlu ve huzurlu olmanızı sağlayacak bilgiler, beceriler, alışkanlıklar kazandırmaya çalıştık, çalışıyoruz.

Sevgili öğrencilerim bu seneye başlarken bu günlerin geleceğini düşünmüyorduk, bize çok uzak geliyordu. Yoğun bir tempoda çalıştık. Bu zaman içerisinde büyük bir gayret gösterdiniz. Zaman zaman sıkıldığınız, zaman zaman da güldüğümüz anlar oldu. Hedefler belirledik. Bu hedeflere ulaşmak için gözyaşlarımızı beraber sildik, espriler yaptık, eğlendik. Her biriniz kendi özelliklerinizle okulun bir yerlerine anılarınızı bıraktınız.
Bir yaşam merdivenine tırmanmaya başladığınız andan itibaren sizin için yeni bir hayat başlamaktadır. Sevgili Özel İstanbul Koleji mezunları, geleceğinize ışık tutar umuduyla son bir ders olarak bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum:
Tüm yaşam sürecinin içinde sürekli okuyun, kendinizi çağın gerisinde bırakmayın. İlmin en doğru yol olduğu bilinci içinde olun. Kendi mutluluğunuzla yetinmeyip, toplumun mutluluğu için de çalışın. Birbirinizi sevin ve paylaşmayı bilin. Araştırıcı ve yaratıcı olun. Fikrinizi demokratik zeminlerde tartışın. Başkalarının fikrine saygılı olun. Vatanınızı ve milletinizi sevip, yükselmesi için çalışın.
Kendinizi tanıyın. Eksiklerinizle fazlalarınızla kendinizle yüzleşin ve sevin kendinizi. Merak edin. Ufkunuz merak edip öğrendikçe açılacak, aşılmaz yolları aşacaksınız, vardığınız hedeflere bakıp kendiniz bile şaşıracaksınız.
İnsanları seviniz. Ben sizleri çooook seviyorum. Hiçbir değerle satın alamayacağınız şeylere, sevginizle sahip olabileceğinizi unutmayınız. Hoş görülü, iyilikçi, bağışlayıcı, saygılı, sabırlı, sevecen, onurlu, çalışkan ve mutlaka doğru olunuz. Arkadaşlarınızı iyi seçiniz. İlerde sizleri büyük sorumlulukların beklediğini unutmayınız. Düşlediğimiz güzel yarınları, sizlerin kuracağına inanıyorum. YOLUNUZ AÇIK OLSUN.
.

Sosyal Bilgiler Öğretmeni
Bilge ÖCAL