YILIN EN İYİ ÇOCUK ROMANI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ SAHİBİ
    YAZAR YEŞİM SAYGIN İLE BULUŞTUK

ocuk Kitapları Yazarı Sn.Yeşim SAYGIN, 08 Aralık 2021 tarihinde okulumuzda söyleşi konuğumuz oldu. Yazarımızla yazdığı kitaplar, çocuk edebiyatı ve kendi yazarlık öyküsü üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Kitapsever öğrencilerimizin sordukları sorularla zenginleşen keyifli söyleşimizin bir bölümümü sizlerle paylaşıyoruz.

Ela IŞIK: Siz özellikle yaşamınızda nelerden besleniyorsunuz ve nelerden keyif alıyorsunuz?
Yeşim SAYGIN: Kitaplardan besleniyorum. Biyografi olsun, macera olsun kitabın her türlüsü besin kaynağımdır.Bunun dışında gençlerle bir arada olmak onların sözlerine kulak vermek onların ihtiyaçlarını duymak nelerden keyif aldıklarını, nelerden hüzünlendiklerini duymak onlarla bir arada olmak yine besin kaynağım olmuştur.Filmler,oyuncak koleksiyonlarım, teneke kutu koleksiyonlarım var.Koleksiyonlarımı oluştururken bütün hepsine ait olan tarihleri okumak onlarla ilgili yeni bilgiler edinmek bunların hepsi ayrı ayrı besin kaynağıdır benim için.Aynı zamanda hayatta keyif aldığım şeyleri de özetliyor.
Gülcan YILDIRIM: Şuanda yazmakta olduğunuz bir kitabınız var mı?
Yeşim SAYGIN:Evet şuan bir proje üzerinde çalışıyorum ama daha üzerinde düşünmem gerekiyor sonrasında kitap haline dönüşecektir.
Ela IŞIK: Çocuklar nasıl bir okuyucu kitlesi ? Bu alanda yazar olarak yol almanın zorlukları var mı?
Yeşim SAYGIN: Çocuklar şahane bir okuyucu kitlesi çünkü birincisi ön yargıları olmadan kitabı okuyorlar kafalarında dünyaya karşı bir ön yargı yok.Her zaman umut dolular şaşırabiliyorlar heyecanlanabiliyorlar.Çocukların gösterdiği dürüst eleştiriyi beğenmedikleri yanlarını rahatça söyleyebilmelerini çok seviyorum.Çünkü o sayede bir sonra ki kitabımda daha iyi olma şansı elde ediyorum.Çocuklara yazmanın zorluğu sanırım onlardan gelen direkt düz eleştirileri kaldırabilmekten geçiyor.Çocukların psikolojisine uygun yazmak onların algılayabileceği dünya içerinde kalmak incelikli yanıdır.
Duru Nil YAR: Size göre kitap okuma alışkanlığı kazandırılabilmek için neler yapılmalıdır?
Yeşim SAYGIN: Kitap okumak başlı başına sevgidir sevdadır.Büyüklerinin kitap okuduklarını gördükleri bir ortamda büyümek kitaplarla yakınlaşmalarını ve onlara bağlanmalarını sağlayacak önemli taşlardan bir tanesidir.Çocukların kendi istediği kitapları okumalarına izin vermek tabi algılayabilecekleri düzeyde kitaplar olmaları önemli.Eğer bir kitabı sevmediyse yarım bırakabileceğini bilmesi gerekiyor kitap sevgisinin devam edebilmesi için.O kitap onun ilgi alanlarına hitap etmiyordur.Dolayısıyla 2 yıl sonra belki o kitabı çok sevebilir o sırada ilgisini çekmediyse bir kenara koyup kendi ilgilendiği kitapları okuyarak kitap sevgisinin pekişmesi sağlanabilir diye düşünüyorum.
Atila Ege HÜNAL: Neden çocuklar için yazıyorsunuz?
Yeşim SAYGIN: Çünkü çocuklar için yazmamın en temel nedeni ben çocuk kitaplarını çok seviyorum.Çocuk kitaplarında bir umut vardır.Okuduğunuz zaman hayatın güzel yanlarını görürsünüz yeniden umutlanırsınız,neşelenirsiniz ve dolayısıyla çocuk kitaplarını okumak yetişkin kitaplarına göre önceliğim çocukların kitapları okuduğu zaman aldıkları keyiften o hazdan onların yorumlarını dinlemekten müthiş keyif alıyorum.Bu yüzdende ömrüm boyunca çocuklar için yazacağım.
Defne ÇAKAR: Kitaplarınızı yazarken nelerden ilham alıyorsunuz?
Yeşim SAYGIN: O çok değişebiliyor.Bazen gözümün önüne bir çocuk geliyor,bazen macera dolu şeyler yaşamak istiyorum bende onu aktarmak istiyorum çok çeşitli şeylerde bu ortaya çıkabiliyor.
Hanzade Zeynep KARADAĞ: Kendi günlük yaşamınızdan biraz bahsedebilir misiniz?
Yeşim SAYGIN: Ben bir süresidir iki şehirde yaşıyorum hem Bodrum’da hem İstanbul’da yaşıyorum. Bodrum’da daha sakin bir hayatım var.Daha doğanın içinde yaşama şansım oluyor.İstanbul’da daha böyle şehir yoğunluğunda koşuşturarak yaşıyorum.Ama her ikisinde de günümün çoğunluğunda sevdiğim kitapları okuyarak yeni kitabımın üzerinde çalışmalar yaparak ya da koleksiyonlarımla ilgilenerek geçiriyorum. Arkadaşlarımla buluşarak geçiriyorum.
Hanzade Zeynep KARADAĞ: Bu zamana kadar okuduğunuz kitaplarda en çok hangilerini çok sevdiniz?
Yeşim SAYGIN: Küçükken en sevdiğim Peter Pan kitabı. Yüzlerce kitap eklendi buna ama her okuduğum kitaptapta bir başka nokta yakalıyorum ve o kitabı çok seviyorum.
Halis Batuhan ŞAHİN: Günlükte Saklı Sırlar kitabını yazarken nelerden esinlendiniz?
Yeşim SAYGIN: Sinestezi bana ilk okuduğum zamanlar ilginç gelmişti.Sanatla ilgilenen insanlar için keşke bende de olsa diyebileceğim bir durum.Yorucu olabilir bazen ama çok da eğlenceliye benzeyen bir durum bu kitabı yazarken farklılıkları anlatmanın keyifli bir yolu olarak sinesteziyi kullanabileceğimim düşündüm ve o şekilde kitaba kattım.
Aylin TÜRKMEN: İlk kitabınızı bastırıp elinize aldığınızda neler hissettiniz?
Yeşim SAYGIN: Onu galiba sözcüklerle tarif edemeyeceğim.Öyle bir his ki büyük bir heyecan büyük bir mutluluk aynı zamanda büyük bir korku ama okuyacaklar ve insanlar neler düşünecek bundan sonra yeni kitaplar yazabilecek miyim ve büyük bir sevinç ve yola devam şeklinde düşündüm.
Derin TUNCA: Evde hayvanınız var mı yoksa hangi hayvanı beslemek isterdiniz?
Yeşim SAYGIN: Kedim var.Bazen tilkim olsun banzen porsuk olsun istiyorum.Hiç bitmiyor istediğim.Kedimizin adı yok ona kızım olarak hitap ediyorum.
Fatma Berre ALTUNLU: Kitap okumaya ne zaman başladınız?
Yeşim SAYGIN: Kitap okumaya,okumayı öğrenir öğrenmez başladım.Ben çok şanslıydım çünkü benim babam her gün eline kitabını alır okurdu bende ona çok özenirdim.Babam gibi kitap okuyayım isterdim.O şekilde başladım.
Fatma Berre ALTUNLU: Kitap kapaklarını seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Yeşim SAYGIN: Ben o konuda çok şanslıyım.Yayınevim bu konuda çok titiz. Yayınevim benim yazdığım kitapla ruhu örtüşebilecek çizer kimse, onunla görüşüyor.Birçok çizer arkadaş var ve şahane çiziyorlar benim yazdığımla ruhu örtüşen kim varsa kapak tasarımı o yapıyor.
Fatma Berre ALTUNLU: Ailenizde yazar olan başka birisi var mı ? Siz de yeteneğinizi keşfeden kim oldu?
Yeşim SAYGIN: Yazar olarak yok ama dedem şiirler yazardı .Babam Türkçe Öğretmenidir.Devlet kütüphanesi gibi kütüphanesi vardı babamdan örnek aldığım gibi bende çok okuyordum onlardan çok destek aldım Etkilenmemek mümkün değildi.
Kuzey BAYIR: Siz kaç tane kitap okudunuz?
Yeşim SAYGIN: Sayamayacağım kadar çok.
Fatma Berre ALTUNLU: Kızınız da sizin gibi çok kitap okur mu yoksa tam tersi midir?
Yeşim SAYGIN: Kızım şuan 22 yaşında okuyor seviyor ama o iştahı benim kadar değil.
Mehmet VARDARLI: Okumaya başladığınızda kaç sayfalık kitaplarla başladınız?
Yeşim SAYGIN: Bizim zamanımızda Cin Ali kitapları vardı onlarla başladım sonrasında incecik resimli hikaye kitaplarıyla devam ettim okudum sonrasında Peter Pan gibi biraz daha yoğun kitapları okuyarak devam ettim.Benim zamanımda çocuk kitapları çok yoktu bu sebeple yetişkin kitapları okuyordum.Bu yüzden çok anlayamıyordum bu sebeple benim kitaplara geçişim biraz karışık oldu.Çok fazla çocuk kitabı okuyamadan yetişkin kitaplarına geçmiş oldum.