Bilgi Teknolojileri
    
     Çocuk Gelişimi

     Eğitim Yaklaşımları

     Kültür Sanat

     Spor ve Sağlık

     Rehberlik

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

SINIR TANIMAYAN HAYALLERE ULUSLARARASI ÖDÜLLER YAĞDI
 

nternational Children’s Exhibition of Fine Arts (ICEFA Lidice), 1967 yılında Çek’in Lidice köyünde 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından katledilen çocuk kurbanları ve savaşta ölen tüm çocukları anmak için kuruldu. Başlangıçta ulusal olmasına rağmen, bu sergi 1973’te uluslararası hale geldi ve o zamandan beri sadece Çek Cumhuriyeti’nde değil, tüm dünyadaki çocuklar ve öğretmenler arasında iyi bilinir hale geldi. Dünyanın her yerinden 4 ile 16 yaş arası çocuklar bu yarışmaya her yıl katılıyor.


Tam yüz yıl önce, R.U.R draması prömiyerini Prag’daki Ulusal Tiyatro’da yaptı. Ünlü Çek yazar ve oyun yazarı Karel Capek, ilk kez bu oyunda ‘’robot’’ kelimesini, insanla aynı görünüme sahip olan ve iş hayatında onların yerini almak üzere üretilmiş ve böylece hayatı kolaylaştıran makineleri adlandırmak için kullandı. Karel Capek’in kardeşi Josef, bu kelimeyi Slavca bir kelime olan “robota” yani zorunlu çalışma anlamına gelen kelimeden oluşturdu. O zaman oyun tüm dünyada büyük bir başarı elde etti ve onun sayesinde Çekçe “robot” kelimesi uluslararası oldu.

2021 yılında UNESCO Genel Konferansı’nın konularından birinin de yapay zekanın etik ilkelerine yönelik önerileri olduğundan dolayı, bu yıl yarışmanın teması “Robot and Artifıcial Intelligence” oldu.

Robotlar günümüzde çok farklı biçimler aldılar; evimizde, üretim süreçlerinde ve tıpta bizlere çok yardımcı oluyorlar. Günümüzde çeşitli aletlerin hayatımızda çok daha fazla yer aldığı, masalarımızda ve cebimizde olduğu bu zamanlarda Karel Capek’in ne yazacağını görmek ilginç olurdu.

49. su düzenlenen ve UNESCO organizasyonunun tavsiyesi üzerine bu yılın temasının ‘’Robot and Artificial Intelligence’’ olarak belirlenen bu yarışmaya okulumuzda biz de hazırlandık.

Çocuklar, 49th International Children’s Exhibition of Fine Arts için ‘’Robot and Artifıcial Intelligence’’ temasını düşünerek ve bir robot ne yapabilir ne yapamaz diyerek kendi robotlarını hayal ettiler. Anasınıfı öğrencimiz Erol Arda Tiftikçioğlu ‘’The recycling robot’’, birinci sınıf öğrencimiz Ali Atakan Arıburnu ‘’Reading a book to the world’’ ve Hakan Miraç Ceylan ‘’ The dancing friend robots’’ ismini verdikleri yaratıcı robot resimlerini çizdiler. Ve çocuklarımızın hayallerindeki robot resimleri yarışmada onur mansiyonu ödülüne layık görüldü.

Aynı zamanda dünyanın en büyük ve en eski uluslararası çocuk güzel sanatlar sergilerinden birini sunan bu yarışmanın temel amacı, tüm çocuklara savaşsız bir dünyada yaşama isteklerini görsel olarak ifade etme fırsatı sağlamak, çocukların sanatsal çalışmalarda yaratıcılıklarının gelişimine katkıda bulunmak ve uluslararası iş birliğini teşvik etmektir.

1972 yılında kurulan Lidice Uluslararası Çocuk Güzel Sanatlar Sergisi’nde çocukların seçilmiş eserleri her yıl sergilenmektedir. Bu yıl da öğrencilerimiz eserleriyle II. Dünya Savaşı anılan bu sergiye katıldılar. Çocuklar, hem bu sergiye katıldıkları, hem de mansiyon ödülü aldıkları için Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na Başkonsolos Jiri Cistecky tarafından davet edildiler. 9 Aralık tarihinde Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğun’da gerçekleşen ödül törenine velilerimiz de katılım gösterdi. Başkonsolos Jiri Cistecky çocuklara diplomalarını ve hediyelerini takdim etti ve yarışmanın başlama nedenini kısaca anlatarak, sanatsal çalışmalarıyla böyle önemli bir sergiye katılım gösterdikleri için hem çocuklara hem de okulumuza teşekkür etti. Farklı projelerde de tekrar birlikte olmaktan mutluluk duyacağını söyledi. Başkonsolos Jiri Cistecky 72 ülkeden 11.213 eserin katılım gösterdiğini, Türkiye’ den ise 79 eserle katılım olduğunu söyleyerek çocukları tekrar tebrik etti. Bizler de çocuklarımızın başarılarını kutluyor, sanata olan ilgilerinin artarak devamını diliyoruz.

Link : lidice_cocuk_resim_yar_smas_odul_toreni.html
Sedef AKSAKAL
Görsel Sanatlar Öğretmeni