Serbest Kürsü
    
     Gezilerimiz

     Spor Faaliyetlerimiz

     Fen ve Teknoloji

     İngilizce

     Etkinliklerimiz

     Röportaj
 


     Resimlerimiz

     Şiirlerimiz
 

 

 
ESKRİM KULBÜNE GEZİ

por kulübünün dönem içerisinde düzenlediği bir çok gezisi var. Sadece gezi değil yarışma ve turnuvalar da oluyor. Biz bu defa spor kulübü olarak Tenis ve Eskrim Kulübüne gittik.

İlk olarak servise bindik. Yanımızda Beden Eğitimi ve Bilgisayar öğretmenimiz vardı. Kısa süren bir yolculuktan sonra Üsküdar’da ki Altınyurt Spor Klubü’ne ulaştık. İçeride yerlerimizi aldıktan sonra Eskrim’in nereden geldiğini öğrendik. Biliyor musunuz? Eskrim önceden atların üzerinde kılıçtan başka bir alet olmadığı için kılıçla yapılan savaşlardan keşfedilmiş. Eskrimde üç tane kullanılan alet varmış. Bunlar Flori, Epe ve Kılıç mış. Eskrimde belden yukarı flori ya da epenin değmesi gerekir. Flori ve epe kılıçtan farklı aletlerdir. Flori ve epenin gövde kısmı kare ve ucu düğme. Düğme rakibin gövdesine değerse sayı kazanılıyor ve bir hakem yönetiyor. Belden aşağının dahil olmaması savaşlarda da geçerliymiş çünkü; atlara zarar gelmesini kimse istemezmiş, sonuçta atlar savaşmıyorlar. Eskrimin kıyafeti de var. İçe beyaz deri monta benzer deri ceket, dışa metal ceket giyiliyor. Ayrıca kafaya takılan şapkaya benzer metal bir kasket takılıyor. Biz de eskrim sporunu tanıdıktan sonra biraz yaptık fakat bizim flori ve epelerimiz plastikti. Çünkü hepimiz ilk kez bu sporu yapıyordu.

Şunu söylemeliyim ki çok hoş bir spor. İlk defa bu sporu denedim. Çok mutluluk verici bir spor dalı. Bana göre zaten hiçbir spor kötü ve zararlı değildir. Her sporun yararı vardır.

 

Burcu GÜZGEN    6 A