Serbest Kürsü
    
     Gezilerimiz

     Spor Faaliyetlerimiz

     Fen ve Teknoloji

     İngilizce

     Etkinliklerimiz

     Röportaj     Resimlerimiz

     Şiirlerimiz
 


  

 
İSTANBUL'DA 8000 YILLIK İNSANLIK TARİHİ

enikapı Arkeolojik Kazı alanınna gitmeden bir gün önce izlediğimiz film sayesinde bilgi edinmiştik . Bizden 8000 yıl önce yaşamış insan kalıntılarını , 1000 yıllık gemileri görmek için çok heyecanlanıyorduk , heyecanımızın bir başka sebebi de Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanının dünyanın en büyük kazı alanlarından birisi olması ve bilinen tarihi değiştirmesiydi. .

Saat 12.00 civarı servise bindik ve saat 13.00da Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanına vardık.

O dönemde Kazı Alanının bulunduğu yer bir liman şehriymiş. Tusunami benzeri bir olay yaşanmış ve şehir sular alında kalmış .

Oraya gittiğimizde bizi İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi , aynı zamanda okulumuz öğrencilerinden Ada Kocabaş’ın babası olan Prof. Dr. Ufuk Kocabaş karşılamıştı bizleri.
İlk olarak geziye kazı alanının genel görünümüyle başladık ve oradan da bulunan en büyük geminin bulunduğu yere geçtik , şanslıydık çünkü o gemiyi herkes göremiyordu, bizim için alınan özel bir izin ile tarihe yakından tanıklık etme imkanı bulduk. . Bu gemi yaklaşık 1500 yıllıktı ve bulunduğunda içinden kiraz çekirdekleri çıkmıştı . Bu da geminin Haziran ayı gibi battığının göstergesi olduğunu söyledi Sn. Kocabaş Geminin tahtaları süngerleşmişti dokununca içinden sular çıkıyordu .

Bu gemiden çıktıktan sonra kazıların nasıl yapıldığını , gemilerin oradan nasıl çıkarıldığını , nasıl el değmeden çalışıldığını ve nasıl özenli bir şekilde korunduğunu görmek üzere özel bir bölüme geçtik. Arkeologlar ve işçiler gittiğimizde hala çalışıyorlardı bu işe ne kadar önem verdikleri ortadaydı .

Daha sonra Prof. Dr. Ufuk Kocabaş’ın ve arkadaşlarının çalışma alanına gittik . Burada yurtdışından getirilen cisimleri 3 boyutlu olarak bilgisayara yansıtan bir alet gördük . Bu alet yurtdışından büyük zorluklarla getirilmişti ve çok pahalıydı . Ardından gemi kalıntılarının saklandığı saf su havuzuna gittik . Saf su kalıntıların çürümemesi içindi .ve özenle hazırlanmıştı .

Hemen ardından sandalyelerdeki yerlerimizi alıp Prof. Dr. Ufuk Kocabaşın bizler için hazırladığı slaytı izlemeye koyulduk . Slaytı da izledikten sonra gezimizi sonlandırdık .
Ve servislerimize binip okulumuza döndük .
 

Devrim Ünal 8 A